top of page

Vény nélkül kapható a patikákban!

Vitamin, gyulladás csökkentő és bőrfertőtlenítő tartalmú kenőcs

Felnőttkori pattanás -  

szeborreás bőrgyulladás-Seborrhoeás dermatitis 

A  Felnőttkori pattanás, a SEBORRHOEA (görög szó) faggyútúltengést jelent, a faggyúmirigyek több váladékot termelnek a szükségesnél. Szeborreás bőr esetében nemcsak a kiválasztott faggyú mennyisége növekszik meg, hanem megváltozik a faggyú kémiai összetétele is.

 

A szeborreások faggyújában több a telítetlen zsírsav, mint normál bőr esetében. Attól függően, hogy a faggyúmirigyben milyen zsírszerű anyagok vannak jelen (telítetlen zsírsav, koleszterin észter),  a szeborreákat két csoportba sorolhatjuk:

 

  • Seborrhoea oleosa -olajos szeborreás bőr, a faggyúban nagy az olajsav mennyisége

  • Seborrhoea sicca - korpás szeborreás bőr, sok koleszterin észter a jellemző

 

A szeborreás ekcéma a genetikailag meghatározott fokozott faggyútermelés mellett a hajas fejbőr, az arc és egyéb faggyúmirigyekben gazdag terület hámlással járó, mikróbás szenzibilizáció talaján kialakuló krónikus gyulladásos bőrbetegsége. A szeborroeás bőrnek  megváltozik a hámképzése  és a  faggyútermelése és ezzel együtt  a  kémiai működése is. A faggyú kóros összetételű mikrobái miatt betegséget okozat és ez kiváltja a klinikai tüneteket. Ilyen kórokozók a  Pityrosporon ovale mellett a staphylococcusok és a Candida albicans. Ezek gyulladást, illetve a bőr érzékennyé válását okozhatják. A pszichés terhelés (stressz) és a hideg idő fokozza a bőrtünetek intenzitását.

A  Felnőttkori pattanás - seborrhoea kialakulása

A seborrhoea leggyakrabban az újszülötteknél jelentkezik, általában életük első három hónapjában. A betegség felnőtt változata 30-70 éves kor között fordul elő és gyakoribb a  férfiaknál. Családi öröklődést mutat és rosszabbodik hideg időben.

 

Az egy hónaposnál fiatalabb újszülötteken a szeborreás ekcéma a fejbőrön vaskos, sárga pörkös felrakódást (koszmót), néha a fül mögötti sárgás hámlást és az arcon vörös, pattanásra emlékeztető elváltozást okoz. A fejbőr gyulladását gyakran makacs pelenka alatti bőrgyulladás kíséri. Idősebb gyermekeken és felnőtteken vastag, tapadó, hámló, nagy pikkelyekkel fedett bőrelváltozás alakulhat ki.

 

A szeborreás ekcéma rendszerint fokozatosan alakul ki, a leggyakoribb érintett területeken (hajas fejbőr, homlok, szemöldök, szemhéj, az arc középső része, orr redő és fül mögötti redő, mellkas, lapocka közti régió) jelentkező, gyulladásos alapon ülő, zsírosan fénylő, szürkéssárga, korpás vagy lemezes hámlás jellemzi. Széli növekedés révén az egyes tünetes foltok jelentős területet érinthetnek, ritkán hajlatokra is  ráterjedhetnek. Kiterjedése lokalizált, disszeminált és generalizált formákat különböztetünk meg.

Pattanásra, pattanás kezelés, rosacea, ekcémára, szeborrea, rozáceára

A Felnőttkori pattanás - a seborrhoeás dermatitis kezelése

A kezelés célja a krónikus gyulladás, a hámlás, a kóros flóra megszüntetése és a bőr normál működésének helyreállítása. A fejbőrt szelén-szulfidot, cink-piritiont, szalicilsavat, ként vagy kátrányt, gombaellenes gyógyszert tartalmazó samponnal lehet kezelni. Ezeket  a samponokat általában két naponta kell használni az ekcéma elmúlásáig, utána pedig heti két alkalommal. Ketokonazolt (gomba ellenes hatóanyagú) tartalmazó krém is gyakran hatásos. A vastag pörkös és hámló fejbőr elváltozásainak fellazítására éjszakára zuhanysapka alatt kortikoszteroidot vagy szalicilsavat lehet használni.

 

Csecsemőkön, illetve fiatal gyermekeken a fejbőr vastag, hámló gyulladására lefekvés előtt szalicilsavat tartalmazó ásványi olajat lehet gyengéden, puha fogkefével a fejbőrbe dörzsölni. A fejbőrt minden nap babasamponnal kell megmosni és 1%-os hidrokortizon krémmel bedörzsölni.

 

Az eredmények eléréséhez gyakran több heti kezelés szükséges, amit a tünetek visszatértekor folytatni kell. A fejen és egyéb érintett területeken helyi kortikoszteroidot is lehet használni. Az arcra csak gyenge kortikoszteroidot (például 1%-os hidrokortizon) szabad kenni és ezeket is csak óvatosan szabad használni, mert hosszabb idejű alkalmazásuk a bőr elvékonyodásához, illetve egyéb problémákhoz vezethet. Kezelés során alkalmazhatunk nyugtató hatású adstringens szereket, fertőtlenítőket, kortikoszteroidokat és felülfertőzés esetén antibiotikus és gombaellenes készítményeket.

 

Természetesen használható kombinált készítmény is, mely hatóanyagainak köszönhetően szabályozza a faggyúmirigyek termelődését, csökkenti a gyulladást, fertőtleníti és normalizálja a bőrt.

Pattanásra, pattanás kezelés, rosacea, ekcémára

Ilyen az                                                 .     Enyhe, középsúlyos esetekben önállóan, súlyos esetekben kiegészítő kezelésként javasolt.

bottom of page