top of page

Vény nélkül kapható a patikákban!

Vitamin, gyulladás csökkentő és bőrfertőtlenítő tartalmú kenőcs

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára

A pattanás kezelése

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára

Bármelyik bőrtípushoz is tartozunk, a bőr ápolása mindig a megfelelő tisztítással kezdődik. Ez különösen fontos a pattanásos bőrnél, mert elengedhetetlen alapot teremt a bőr állapotának javításához.

 

Fontos, hogy eltávolítsuk a bőrről a rárakódó port és a városi élettel járó egyéb szennyeződéseket. A mitesszeres-pattanásos bőr önmagában nem koszos és nem minősül a rosszul ápoltság jelének! A  megfelelő bőrtisztítást hatékonyan, de kíméletesen kell végezni általában kétszer naponta, reggel és este.

 

Pattanásos bőr esetén bár a bőr többnyire zsíros, ennek ellenére kerülni kell a túlzottan szárító, lúgos kémhatású készítményeket. Inkább a bőr pH értékéhez (5,5) közel álló kémhatású készítményt kell választani, előnyös lehet az arctej vagy más arclemosó folyadék szappan nélkül. Az alkohol tartalmú tisztítószerek, tonikok bizonyos esetekben szükségesek lehetnek, de túlzott használatukat kerülni kell a bőr kiszáradásának veszélye miatt. Amennyiben ugyanis a bőr úgy érzékeli, hogy túlzott szárításnak van kitéve, védekezésül még több faggyút kezd termelni.

A pattanás összetett probléma, nem lehet csak külső, vagy csak belső hatásokkal magyarázni és a legtöbb esetben kombinált tényezőkre kell gondolni, melyek a kialakulásában szerepet játszanak. A legtöbb kamasznak vannak pattanásai, így feltételezhető, hogy a hormonális egyensúly felborulásának köze van azok kialakulásában. A hormonális változások fokozott faggyúképződéshez és szarusodáshoz, a bőr egyensúlyának felborulásához vezetnek, és ennek talaján könnyebben elszaporodnak a gyulladást okozó baktériumok.


A kamaszkoron kívül is előfordulhatnak hasonló kimenetelű hormonális változások, pl. nőknél a menstruációt megelőző időszakban vagy terhesség idején. A bőr egyensúlyának felborulásához vezethet a stressz  is, vagy különféle betegségek. Súlyosabb esetben ezért is érdemes orvos véleményét kikérni. A mai napig vitatkoznak a szakértők a táplálkozás és a pattanások megjelenése közötti összefüggés meglétéről.

Egyes vélemények szerint a sok zsírt, kakaót, cukrot tartalmazó ételek (pl. csokoládé, olajos magvak) vagy a fűszeres ételek elősegítik a pattanások kialakulását. Más vélemények szerint kár reménykedni ilyen egyszerű megoldásban, mert az étkezés nem befolyásolja a bőr állapotát. Mindenesetre az alksebor.hu csapata szerint érdemes kipróbálni az étrend megváltoztatását, mert elképzelhető, hogy hatással lesz a bőr állapotára. Az biztos, hogy a vitaminokban gazdag, főleg növényi eredetű táplálkozás mérsékelt fehérjefogyasztással csak jótékony hatással lehet. Egyéb egészségügyi szempontból is érdemes mérsékelni a túlzott édességfogyasztást és kerülni a nehéz-zsíros ételeket. Véleményünk szerint mértékkel minden fogyasztható és nem érdemes a spártai lemondással stresszelni magunkat, mert a stressz bizonyítottan ront a bőr és saját magunk állapotán.

 

Hasonlóan  vita tárgya  a napfény  hatása a pattanásos bőrre. A friss levegő hatására javul a szervezet oxigén ellátottsága, felélénkül a vérkeringés, ami a szervezet egészére és így a bőrre is kedvező hatással van. Ha még mozgunk is a friss levegőn általános jó közérzetünkről gondoskodhatunk és javíthatunk egészségi állapotunkon, beleértve bőrünk állapotát.  A mozgás a hormonrendszert is segít egyensúlyba hozni, ami szintén kedvező hatással lehet a pattanásokra. Ezen kívül szinte már közhelynek számít, hogy mozgás hatására a szervezetben örömhormonok, úgynevezett endorfinok szabadulnak fel, így jobb lesz a kedvünk és ha van is pattanásunk, talán annyira nem érdekel.

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára
Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára

Természetesen van, amikor ennél hatékonyabb megoldásokat keresünk, és megpróbáljuk kiirtani az orcánkat éktelenítő pöttyöket, és kézenfekvő megoldásként a pattanás vagy mitesszer likvidálását, azaz kinyomását választjuk. 


Leghelyesebb, ha ezt már szakemberre bízzuk. Ne habozzunk kozmetikust felkeresni, aki szakszerűen megszabadít a mitesszerektől, illetve a folyamat súlyosságától függően esetlegesen javasolja a  bőrgyógyász felkeresését. A mitesszerek otthoni nyomkodása kerülendő, de ha mégis megpróbáljuk, a következőkre kell ügyelnünk:


Nyomkodás előtt a bőrt meg kell puhítani, a pórusokat kitágítani, hogy minél kevesebb erőfeszítés hatására kijöjjön a nem túl guszta tartalom. Ez gőzöléssel végezhető, technikája a következő: egy fazékban vizet forralunk, és törölközővel letakart fejjel fölé hajolunk kb. 5 percig. A törölköző segít arcunk felé terelni a gőzt. Figyelem! Ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró a gőz, nehogy megsértsük bőrünket. Gőzölés után óvatosan, finoman ki lehet nyomkodni a mitesszereket.

 

A lényeg az, hogy a gyulladt váladékot ne paszírozzuk tovább a bőr alatt, mert további gyulladást generálunk. Fontos, hogy a művelet után valamilyen fertőtlenítő, nyugtató, és pórusösszehúzó készítménnyel kezeljük arcunkat Amennyiben sürgősen kell egy pattanást eltávolítani, ügyeljünk a kéz és arcbőr megtisztítására és ne közvetlenül az ujjunkkal, hanem azt egy tiszta papír zsebkendőbe csavarva nyomjuk ki. Ezután is fertőtlenítsük a bőrt, és használjunk pórusösszehúzó készítményt.

Ezek után vagy ezzel párhuzamosan választhatjuk az álcázásos taktikát (smink, így inkább lányok előnyben), vagy a pattanások különféle szerekkel való kezelését.


Sminkszerekből tanácsos olyat választani, melyek nem irritálják a bőrt, nem képeznek áthatolhatatlan réteget rajta, miáltal a bőr szellőzik, és nem szárítják vagy nem zsírosítják a bőrt (egyik sem jó). Kaphatók kifejezetten pattanásos bőr sminkelésére fejlesztett korrektorok, és alapozók, érdemes ezek közül választani, mert szépítkezéssel egybekötve ápolják is a bőrt.

 

Nyilván pusztán a nyomkodás vagy festegetés nem megoldás, és érdemes valamivel kezelni a bőrünket. Ezen a  ponton  célszerű kikérni a bőrgyógyász véleményét , hisz a tünetek súlyossága alapján ő az, aki eldöntheti, hogy  milyen kezelésre van szükség.
A kezelés a  bőrtünetek súlyosságának  függvényében lehet helyi vagy  szisztémás (egész szervezetet érintő) jellegű.

 

Helyi kezelések esetében a cél a mitesszerek megszüntetése, a P. acnés nevű baktériumok elszaporodásának  és a gyulladás csökkentése.

A helyileg adható szerek egy része a mitesszerek kialakulását gátolja (helyi retinoidok, azelainsav), másik részük gyulladáscsökkentő-antimikróbás (antibiotikumok, benzoyl peroxid, azelainsav,) tulajdonságú.

 

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára
Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára

Súlyos tünetek esetén a helyi szerek mellett belsőleg alkalmazható gyógyszerek kerülnek  előtérbe, természetesen orvosi ellenőrzés mellett. A szisztémás (belsőleg alkalmazott) kezelés célja hasonló mint a helyi kezelésé:

 

  • hormonális rendszer befolyásolása

  • faggyútermelés csökkentése (mely a hormonális rendszer befolyásolásával, és egyéb hatóanyagokkal is lehetséges)

  • baktériumok szaporodásának gátlása, baktériumok kiirtása

 

A hormonális rendszerbe beavatkozó készítmények vényköteles gyógyszerek és az androgén (férfi hormon) hatás mérséklésével hatnak, vagyis a férfi-női hormonok arányát (melyek közül mindkettő mindkét nemnél megtalálható, nőkben női hormon túlsúllyal, férfiakban férfi hormon túlsúllyal), a női hormonok javára próbálják elmozdítani. Ilyenek bizonyos fogamzásgátló tabletták, melyek rendelkeznek antiandrogén hatással, értelemszerűen csak nőknek adhatók.

 

A faggyútermelés csökkentésére és a bőr egyensúlyának helyreállítására alkalmazzák a retinoidokat (A-vitamin származék). Ez a hatóanyag  nem csak krém formában létezik. Bizonyára sokan hallottatok egy bizonyos izotretinoin (A-vitamin származék) tartalmú gyógyszerről, mely csak szigorú orvosi felügyelet mellett szedhető.  Bárki szedi is ezt a bizonyos szert, mindenkinél nyálkahártya kiszáradást és fényérzékenységet okoz, és magzatkárosító hatású, ezért terhes nőknek tilos a szedése, valamint szedése alatt biztos fogamzás gátló módszer alkalmazása kötelező. Súlyos esetekben indokolt a használata.

 

A baktérium elpusztítására az antibiotikumok használatosak (doxicyclin,limecyclin). Középsúlyos és súlyos esetekben 3 hónapos időtartam alatt kúraszerűen használhatók. Az antibiotikumokat önmagukban nem szokták alkalmazni, mellé helyi retinoid javasolható. A belső antibiotikus kezelés mellé külső antibiotikus kezelés nem javasolt.

 

Az acne összetett mivolta miatt a  helyes terápia  is több támadáspontú kombinált kezelést jelent. Ez elérhető több  önálló helyi illetve szisztémás, vagy kombinált készítménnyel.

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára

Hogyan hat az Alksebor kenőcs?

 

  1. Gátolja a baktériumok szaporodását

  2. Csökkenti a faggyútermelést 

  3. Normalizálja a bőrműködést 

  4. Enyhíti a gyulladásos tüneteket

 

Az Alksebor kenőcs kifejlesztésekor pattanás kialakulásának összetettségét vették alapul, és a többféle kiváltó tényezőre keresték a megoldást.

 

1. Így az Alksebor kenőcs tartalmaz olyan hatóanyagot  (klórhexidin-dihidroklorid), mely fertőtleníti a bőrfelületet, vagyis gátolja a bőrfelületen lévő kórokozók szaporodását. Lipidkiválasztás csökkentő hatása is van.

 

2. Segíti a faggyútermelés csökkentését és a faggyúmirigyek normál működését, mérsékli a mitesszerek kialakulását (A vitamin)

 

3. A  bőr normál működését az E-vitamin (α-tokoferol-acetát) támogatja.

 

4. A gyulladásos folyamat enyhítésére szolgál a dexpantenol.

 

Az Alksebor kenőcs alkalmazása:

 

A beteg bőrfelület előzetes és gondos megtisztítása (bőrtípustól és érzékenységtől függően meleg víz vagy arclemosó használata) után a készítményt naponta 2-szer (reggel és este) a gondosan leszárított bőrfelületre vékony rétegben kell felvinni.

 

Hol kapható az Alksebor kenőcs?

 

Az Alksebor kenőcs recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

 

További információért, valamint a kockázatok és mellékhatások mérlegelése céljából olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg orvosát vagy a gyógyszerészt.
Munkatársaink is készséggel állnak rendelkezésére az alábbi e-mail címen:

info@alksebor.hu

Enyhe, középsúlyos esetekben önállóan, vagy súlyosabb acneban kiegészítő terápiaként jól használhatóak a kombinált készítmények.

Ilyen például az

Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára
Pattanásra, pattanás kezelése, rosacea, ekcémára
bottom of page